Miasto piwem płynące- u źródeł czeskego Pilsnera.

by - 14:28:00

 *** Wpis przeznaczony do osób, które ukończyły 18 rok życia. Jeśli masz trochę mniej, to proszę o opuszczenie tego miejsca :)


Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie w okolice Pragi lub będziecie gdzieś przejazdem, wstąpcie koniecznie do oddalonego kilkadziesiąt kilometrów Pilzna. W tym roku Pilzno jest Europejskim Miastem Kultury i oprócz atrakcji, które z tej okazji tu na was czekają, znajdziecie tu mnóstwo innych,równie ciekawych miejsc, jak trzecią co do wielkości Synagogę na świecie czy fabrykę Skody. Ale Pilzno to przede wszystkim piwo i sama już nazwa przywodzi na myśl nie co innego jak piwo właśnie. Orzeźwiające, chłodne, dobre piwo. Dziś zabieram was do samego serca miasta- browaru Pilsner Urquell.


Opracowana tu w 1898 roku receptura piwa pils (pilzner) jest wyznacznikiem jasnych piw dolnej fermentacji. Proces warzenia tutejszego piwa nie zmienił się od 1842 roku i trwa 5 tygodni. Myślałam, że uda się coś zgarnąć z taśmy produkcyjnej. Pech chciał, że zrobili sobie wolne. Akurat dzisiaj.

 Początkiem powstawania piwa jest warzenie. W kotle warzelnym spotyka się słód który odpowiada za smak piwa, goryczkowy chmiel i woda, w przypadku Pilsnera wydobywana od lat z tutejszych studni głębinowych.


Piwnice browaru liczą 9 kilometrów i przechowują tysiące beczek. W każdej z nich piwo leżakuje 25 dni. W lecie warto zabrać ze sobą ciepły sweter czy polar, bo można tu nieźle wymarznąć. Na końcu wycieczki to, co miski lubią najbardziej. Piwo nalane bezpośrednio z beczki smakuje o niebo lepiej niż te ze sklepowej półki.Nie żebym miała być wyjątkiem...


Żeby pamiątkowe piwo jeszcze lepiej smakowało, warto nadać mu specjalną oprawę. Jeśli liczycie, że przy okazji wycieczki załapiecie się nieco tańsze piwo, możecie się przeliczyć.  Pilsner jest tu jednym z najdroższych piw w mieście.


Po wycieczce koniecznie zajrzyjcie na pobliski rynek. Na Náměstí Republiky znajdziecie mnóstwo knajpek i restauracji. Koniecznie zajrzyjcie do  "U Mansfelda" czy "U Salzmannů". Jeśli wolicie bardziej studenckie puby, możecie śmiało udać się do"The pub". Tym bardziej odważnym polecam wejście na wieżę Katedry, ciekawych świata zapraszam do czeskiego odpowiednika Centrum Kopernik- Techmania. Stąd możecie wybrać się także w dalszą podróż na Karlove Vary czy wrócić do Pragi.


You May Also Like

1 komentarzySpodobał Ci się blog? Dodaj go do swoich ulubionych i odwiedź nasz fanpage na Facebooku :)