HALLOWEEN NA BOGATO-CZYLI JAK TO SIĘ ROBI W STANACH

by - 16:39:00Niewielu rzeczy zazdroszczę innym, ale Amerykanom zdecydowanie zazdroszczę Halloween! Przede wszystkim takiej porządnej, hucznej i efektownej organizacji! Przygotowania trwają już od kilku dni, na ulicach biegają już poprzebierane w różne dziwne ustrojstwa dzieciaki, a kumulacja wszystkich człekopodobnych postaci nastąpi już w najbliższą sobotę. Sama z chęcią wybrałabym się na taką typową, halloweenową imprezę i mam nadzieję, że kiedyś będzie mi to dane ;)

Halloween swe początki czerpie w obchodzonej przez Celtów wigilii Wszystkich Świętych, ci wierzyli bowiem, że w tym dniu, przypadającym zresztą na ostatni dzień ich lata, złe trupy i widma wychodzą ze swych grobowców w poszukiwaniu żywych. Odrażające stroje i maski miały sprawić, by tych zmarłych odstraszyć. Stąd dzisiejszy, charakterystyczny sposób świętowania.

www.interameryka.com

W Polsce tego typu imprezy przybierają powoli na sile, ale wciąż im daleko do tych znanych z scen znanych filmów czy seriali. A że w Stanach mało co robi się z umiarem, to i Halloween robione jest z wielką pompą. Na ulicach mnóstwo dekoracji z dyń, waty, sklepowe półki uginają się pod ciężarem strasznych kostiumów, a pola dyniowe przechodzą prawdziwe oblężenie.

brooklynheightsblog.com

blog.hostelbookers.com
W zabawie biorą udział zarówno starsi, jak i młodsi. Pamiętam, że jako dziecko strasznie chciałam wołać "cukierek albo psikus!" ale wówczas wszyscy pukali się w czoło, a część osób interpretowało to jako pierwsze oznaki opętania :)

Póki co w Stanach dostępne jest już prawie wszystko: począwszy od halloweenowej bielizny na słodyczach kończąc. Im bliżej 31 października tym większe napięcie i szaleństwo, a w samo Halloween świętują praktycznie wszyscy, zarówno pani na poczcie jak i pracownik Starbucks'a. Na ulicach miast odbywają się liczne parady, ale ta zdecydowanie największa i najbardziej efektowna odbywa się na Dolnym Manhattanie w Greenwich Village- organizują ją już od ponad czterdziestu lat!

www.idealista.pt
 
news.travel.aol.com
www.businessinsider.com
gl.globo.tv
 Halloween to nie tylko straszenie i dziwne stroje, ale i jedzenie, duuuuużo jedzenia! W końcu nie może go zabraknąć na żadnej porządnej imprezie. A i tutaj nie można narzekać na brak inspiracji: ucięte paluchy z parówek albo krakersy w formie plastrów? Czemu nie!

Ciasto niczym zwoje mózgowe? Ohydztwo! Ale pewnie pyszne ;)

www.pinterest.com
blog.thecelebrationshoppe.com

imagep.tk

www.mirror.co.uk
www.humorsharing.com
www.bbc.co.uk
www.popsugar.com
favim.com
www.pinterest.com
oddstuffmagazine.com

mommyinthemountains.com
maisiejo.buzznet.com
indulgy.com
www.allyou.com
blissfullydomestic.com
http://halloweenfoodideas.net
 Szacuje się, że Amerykanie wydają rocznie ok. 6 miliardów dolarów! Najwięcej zgarnia oczywiście przemysł cukierniczy czy zabawkarski, a także plantacje dyni.

Halloween w Polsce wzbudza wciąż niemałe kontrowersje, w końcu to "święto" typowo pogańskie, ale osobiście nie widzę nic złego w tym, by spotkać się ze znajomymi i wspólnie świętować. W końcu zdarza się nam przebierać także w innych porach roku, przy okazji imprez tematycznych czy karnawału, a skoro można sobie trochę urozmaicić życie... to dlaczego nie? :)


A jak wy podchodzicie do Halloween? Wybieracie się w tym roku na jakieś imprezy?


You May Also Like

0 komentarzySpodobał Ci się blog? Dodaj go do swoich ulubionych i odwiedź nasz fanpage na Facebooku :)