WARTO ZOBACZYĆ- BAJKOWY ZAMEK W MOSZNEJ

by - 15:45:00Są takie miejsca w Polsce, które niby bardzo dobrze znam, ale w których generalnie nigdy nie miałam okazji być. Miejsca, w które wybieram się któryś rok z kolei, ale jakoś nigdy nie ma na to odpowiedniego czasu. Podobnie było z zamkiem w Mosznej, który przejadł mi się już samymi ślubnymi zdjęciami, które wręcz zalały mój facebook w tym roku.

Okazuje się jednak, że to co wydaje się nam znane, wbrew pozorom na żywo pozwala się nam odkryć zupełnie na nowo. Tym sposobem udało mi się odkryć te miejsce po swojemu i trzeba przyznać, że i ja uległam urokowi tego pięknego, bajkowego zamku, którego nie powstydziłby się sam Harry Potter ;) I was również zachęcam, żeby dać temu miejscu szansę, dlatego też przygotowałam dla was kilka praktycznych informacji. Po lekturze koniecznie otwórzcie kalendarz i zaplanujcie jeden dzień na odwiedzenie tego miejsca.

Dojazd

Zamek mieści się w miejscowości Moszna,  35 km od Opola. Najłatwiej dojechać tutaj autostradą A4, z której jadąc w stronę Wrocławia musicie zjechać na wyjeździe nr 241(Racibórz, Opole), natomiast jadąc od strony Katowic na wyjeździe nr 248 (Krapkowice, Gogolin). Opłaty

Opłat generalnie jest kilka, nie są to jednak jakieś strasznie wysokie opłaty, nie jeden wstęp do muzeum kosztuje więcej niż tutaj cały komplet, warto jednak zastanowić się, co konkretnego chce się zobaczyć. Sama drug raz nie wybrałabym samego zwiedzania zamku, a pokusiłabym się o zwiedzanie samych wież, na które podczas mojej wizyty nie było już wolnych miejsc. Ten konkretny bilet warto wcześniej zarezerwować telefonicznie.

Wstęp na teren parku- 6zł bilet normalny, 4zł bilet ulgowy. To jest minimum, które trzeba zobaczyć. Raz, że tylko z terenu parku zobaczycie zamek w pełnej okazałości, to piękny, ponad dwustu-arowy park sam w sobie jest warty zobaczenia. W tej cenie możecie też wejść i zobaczyć parter budynku.

Zwiedzanie zamku w przewodnikiem- 10zł bilet normalny, 7zł bilet ulgowy. Na pierwszy raz można jak najbardziej się pokusić, zwiedzanie trwa ok. 45 minut i można naprawdę sporo się dowiedzieć, ale jeden raz zdecydowanie wystarczy.

Wstęp na zamkowe wieże z przewodnikiem- 9zł bilet normalny, 6zł bilet ulgowy. Punkt, który mam nadzieję odhaczyć przy najbliższej okazji :)

Możecie pokusić się również na bardziej ekstremalne zwiedzanie. W zamku organizowane są przejścia przez podziemne korytarze, kryptę, wieże zamkowe czy przeklętą windę. Koszt takiego zwiedzania to ok. 35zł i należy się wcześniej na nie umówić.Jeśli post czytają właśnie przyszłe Panny Młode to dodam, ze na terenie zamku można wykonywać sesje ślubne tylko po wcześniejszym uiszczeniu odpowiedniej opłaty: 100zł za zdjęcia na terenie paku i 300zł za zdjęcia w jego wnętrzach.Jeśli zdecydujecie się na przyjazd tutaj, to pod żadnym pozorem nie skupiajcie się nad samym zamkiem. Piękny park zachwyca licznymi rododendronami czy starymi drzewami. W czasie kiedy miałam okazję to być, kwiaty właśnie zakwitły i wszędzie unosił się ich śliczny zapach. Po prostu bajka!Na terenie zamku odbywa się dosyć sporo imprez  i wydarzeń kulturalnych. Przed przyjazdem warto zerknąć na stronę zamku i zobaczyć, czy w planowanym terminie natrafimy na coś ciekawego. Niedawno na terenie parku przechadzali się animatorzy  w strojach z epoki.
Jeśli planujecie dłuższy wypoczynek, możecie skorzystać w oferty tutejszego hotelu czy odnowy biologicznej. Ceny zaczynają się już od 60zł za pokój turystyczny, na 650zł za apartament kończąc. Można wybierać do woli :)
Zamek, zgodnie z fantazją właściciela, liczy sobie aż 365 pomieszczeń i 99 wież, z których słynie. Po wojnie  niestety nie zostało w nim zbyt wiele eksponatów, a do niedawna sam zamek pełnił funkcję szpitala.


Jedzenie

Jeśli poczujecie się głodni, świetnym pomysłem będzie zorganizowanie pikniku na trawie. To jest to, co w tym miejscu spodobało mi się zdecydowanie najbardziej. Z chęcią spędziłabym tutaj dzień na kocu, gdzie w cieniu nadrabiałabym książkowe zaległości. Całość dopełniłabym oczywiście masą słodkości- tak właśnie wyglądałby mój wymarzony piknik!


Jednak jeśli tak jak ja przyjedziecie tutaj bez większego przygotowania- nic strasznego. Warto spróbować czegoś w tutejszej kawiarni lub restauracji. Mój obiad pochłonęłam w ciągu pięciu minut, a patrząc na dania serwowane innym gościom, z ich obiadami byłoby pewnie podobnie!Czy warto? Oczywiście! Jak najbardziej! Sama mam zamiar się tu jeszcze wybrać. Przyznam szczerze, że zwiedzanie zamków nie jest czymś, co jakoś szczególnie by mnie interesowało, ale temu zdecydowanie warto przyznać wyjątek. Jest coś magicznego w tym miejscu, co sprawia, że mamy ochotę po prostu usiąść i odpoczywać, jeśli dodatkowo macie bagażnik i możecie wziąć ze sobą rowery, to swoją wycieczkę możecie dodatkowo poszerzyć o równie malownicze okolice. Nie macie nic do stracenia, gorąco zachęcam :)
You May Also Like

1 komentarzy

  1. Pani Olu, proszę nie być dyletantką. W Mosznej jest pałac nie zamek i to jest ogromna (!) różnica. Proszę nie powielać kłamstwa, a Pani blog będzie o wiele bardziej wiarygodny.

    OdpowiedzUsuńSpodobał Ci się blog? Dodaj go do swoich ulubionych i odwiedź nasz fanpage na Facebooku :)